لودینگ

آشنایی با مطرح ترین و محبوب ترین سنگ های ساختمانی برای نمای بیرون ساختمان

یک ساختمان از بخش های متعددی برخوردار است و یکی از قسمت هایی که در این سال ها از اهمیت ویژه ای در بین طراحان و معماران برخوردار گردیده،نمای بیرونی ساختمان است.نمای بیرونی ساختمان در نگاه اول می تواند نقش جذب کننده یا دفع کننده داشته باشد.در یک پروژه ساختمانی طراحی این نما چیزی از نمای داخلی و طراحی داخلی دکوراسیون نداشته و حتی به نظر بساری از کارشناسان از اهمیت بالاتری نیز برخوردار است.در این بخش ما قصد داریم به معرفی مطرح ترین سنگ های ساختمانی برای نمای بیرون ساختمان بپردازیم،تا انتهای این محتوا با ما باشید.

ساختمان ها بر اساس نوع کاربری به تجاری ،اداری ،ویلایی،مسکونی ،هتل ،رستوران و … تقسیم می شوند و بر اساس نوع کارایی که دارند باید مطابق با آن نیز به ظراحی نمای بیرونی ساختمان پرداخته شود. در کشور ایران از دیرباز استفاده از تمامی مصالح ساختمانی موجود در طراحی نمای بیرونی ساختمان،نقش پر رنگی داشته و اگر به سبک معماری های سنتی نگاهی انداخته باشید،متوجه این موضوع خواهید شد. علاوه بر این در سبک طراحی عوامل محیطی و زیستی از قبیل شرایط آب و هوایی،سلیقه،قومیت،مذهب و … نقش مستقیم داشته و می توان نقش آن را در معماری های متنوع شهرهای ایران به خوبی مشاهده کرد.

با پیشرفت تکنولوژی و روی کارآمدن مشاین آلات در جهت برش و فرآوری سنگ ساختمانی از معادن،موجب شده تا سنگ های ساختمانی سال به سال پر کاربردتر شوند،تا جایی که سنگ ساختمانی به عنوان گزینه اول در اکثریت نماهای ساختمانی در ایران مطرح است.ما نیز در ادامه سعی می کنیم به معرفی محبوب ترین سنگ های ساختمانی نما بیرون بپردازیم. یکی از مزیت های این متریال،داشتن تنوع نوع و رنگ می باشد که موجب شده تا هر نوع سلیقه ای را تحا پوشش قرار دهد و به موازات آن موجب فراگیر تر شدن آن در صنعت ساخت و ساز گردیده است. از انواع سنگ های قابل استفاده در نمای بیرون ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

سنگ تراورتن: از دسته سنگ های آهکی متخلخل در نظر گرفته می شود که بجا مانده از چشمه های آبگرم هستند.این سنگ دارای بافتی متخلخل و رنگ های متنوعی است که علت این اختلاف در ترکیباتی است که در زمیان رسوب گذاری در عناصر سنگ وجود دارند و خود را به صورت رگه های مختلف نشان می دهند.توجه داشته باشید هر انچه تراورتن از رگه ها و ناخالصی های کمتری برخوردار باشد به موازات آن نیز استحکام بالاتری دارد.اگر بخواهیم به کاربردی ترین سنگ های تراورتن نمای بیرون ساختمان بپردازیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارت اند از :

  • تراورتن عباس آباد:این سنگ از زمینه سفید و کرم برخوردار است و از نظر تراکم و استجکام جز برترین سنگ های تراورتن به شمار می آید.در تمامی شرایط آب وهوایی ایران سازگار بوده و همچنین یکی از خصوصیات بارز آن می توان به ماندگاری رنگ و کیفیت آن به مرور زمان اشاره کرد.معدن این تراورتن در محلات قرار دارد و به همین دلیل به آن تراورتن عباس آباد محلات نیز گفته می شود. در بخش مربوطه ما سعی کرده ایم تا تصاویر انواع سورت های آن را به همراه اطلاعات تکمیلی برای شما قرار دهیم.
  • تراورتن شکلاتی :یکی از پر استفاده ترین سنگ های تراورتن در نمای بیرون ساختمان به شمار می آید.این زمینه رنگ دارای معادن متعددی در ایران است که در این بین می توان به معادن ابرکوه،آقامحمدی کاشان،یزد و تکاب اشاره داشت. به صورت موجدار و بی موج فرآوری می شود و عمدتا نقش ترکیبی را در نمای ساختمان دارد و با زمینه رنگ های کرم و سفید بیشتر استفاده می شود.برای دریافت اطلاع از قیمت تراورتن شکلاتی می توانید به بخش مربوطه مراجعه کنید.
  • تراورتن حاجی آباد:اصولا این سنگ را با نام تراورتن مهندسی نیز معرفی می کنند،زیرا در اکثریت پروژه های دولتی که قوانین برای انتخاب سنگ در بالاترین سطح در نظر گرفته می شود،تراورتن حاجی آباد به عنوان اولین گزینه مطرح می شود.زمینه رنگ آن کرم ،کرم بژ و کرم روشن است. از محبوب ترین سورت های آن در بازار می توان به تراورتن حاجی اباد ابروبادی اشاره کرد.عمده کاربری آن نیز به صورت یکدست در نمای بیرونی ساختمان است و اکثریت نماهای رومی با این تراورتن پیاده سازی می شود.البته به این نگته نیز اشاره کنیم که با توجه به حداقل تخلخل بر روی سطح این سنگ،موجب شده از آن در نمای داخلی ساختمان نیز استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان : 
0913-932-1409

تماس با ما