لودینگ

بررسی کاربرد سنگ در فضای بیرون ساختمان

سالیان متوالی است که سنگ با زندگی انسان ارتباط جدا نشدنی گرفته و از کاربری جهت ایجاد مکانی برای حفاظت انسان ها،حال فراتر رفته و به عنوان متریال تاثیرگذاری بر زیبایی ساختمان شناخته می شود.در این بخش قصد داریم به کاربری سنگ در فضای بیرونی ساختمان بپردازیم.قبل از هر چیزی اصطلاح فضای بیرون ساختمان را می توان به نمای بیرون ساختمان ،محوطه پیاده رو و فضاهای این چنینی مرتبط دانست. ما در انی محتوا ابتدا با بررسی کاربرد سنگ در نمای بیرون ساختمان شروع خواهیم کرد و سپس به بررسی محوطه پیاده رو و سایر بخش ها می پردازیم.

کاربرد سنگ در نمای بیرون ساختمان

در محتواهای مرتبط قبلی نیز بارها به این نکته اشاره کردیم که اولین بخشی از ساختمان که به چشم یک معمار می اید،نمای بیرون ساختمان است و حال این بخش همانند یک لباس عمل می کند و هر انچه شیک تر و حرف ای تر باشد،نشان دهنده سلیقه شما به عنوان مالک آن ساختمان است. در اکثریت نماهای طراحی شده عمدتا به صورت ترکیبی از متریال های ساختمانی استفاده می کنند که در اکثریت آن ها نقش سنگ ساختمانی پر رنگ تر است. اما با توجه به تنوع طرح و رنگ سنگ های ساختمانی،این امکان برای طراحان فراهم شده تا با استفاده از این تنوع نوع و رنگ،اقدام به ایجاد آثار منحصر به فردی نمائید و یک عامل تاثیر گذار دیگر بر جذابیت نماهای طراحی شده با سنگ،می توان به نقش طبیعی بودن سنگ ساختمانی اشاره کرد.حال صحبت از تنوع نوع شد،ولی اگر بخواهیم به صورت کاربردی تر به بررسی این تنوع بپردازیم،سعی خواهیم کرد از آن دسته سنگ هایی نام ببریم که قابلیت استفاده در نمای بیرون ساختمان را داشته باشند و این تنوع عبارت است از:

  • انواع سنگ های تراورتن: تمامی سنگ های تراورتن قالبیت استفاده در نمای بیرون ساختمان را داشته و با توجه به خصوصیات این سنگ موجب شده تا در برابر هر نوع شرایط آب و هوایی از مقاومت بالایی برخوردار باشند و همچنین وجود حفره های روی سطح آن خود عاملی بر جذب ملات به سنگ شده و به همین دلیل در ارتفاع های بالا،بهترین گزینه برای نما کاری ساختمان سنگ های تراورتن نام برد. از پرکاربردترین زمینه رنگ های تراورتن در نمای بیرون،رنگ کرم است و در این بین می توان به سنگ تراورتن کرم یزد به عنوان یکی از پرکاربردترین برندهای بازار در این زمینه اشاره کرد.
  • انواع سنگ مرمریت: سنگ های مرمریت تا حدودی تنها برای نمای داخلی ساختمان قابلیت استفاده را دارند ولی در این بین می توان به سنگ های مرمریت لاشتر و مشکی نجف آباد به عنوان سنگ هایی که قابلیت استفاده در نمای بیرون ساختمان را دارند نیز اشاره کرد.سنگ لاشتر از زمینه رنگ مشکی و طوسی تیره با خطوط نامنظم سفید رنگ تشکیل شده و ما سعی کرده ایم در بخش مرتبط به بررسی خصوصیات آن به همراه نمونه تصاویر کنیم و اگر به دنبال دریافت قیمت سنگ لاشتر هستید،می توانید به بخش مربوطه مراجعه کنید.
  • انواع سنگ چینی :تمامی سنگ های چینی قابلیت استفاده در نمای بیرون ساختمان را دارا می باشند و اگر بخواهیم به برندهای مطرح بازار اشاره کنیم می توان به نام های تجاری از قبیل قروه،ازنا،الیگودرز و نیریز نام برد.در این بین برندهای ازنا و قروه علاوه در بازار داخلی،در بازارهای صادراتی نیز از تقاضای بالایی برخوردار هستند و از شما دعوت می کنیم از ابعاد سنگ اسلب چینی قروه نیز بازدیدی داشته باشید.
  • انواع سنگ گرانیت: این سنگ از سرد شدن توده های مذاب تشکیل شده و از نظر سختی و مقاومت به عنوان یکی از برترین نوع سنگ های ساختمانی به شمار می آید.عمده کاربری ان در مکان هایی که از تردد و رفت و آمد بالایی برخوردار است تعریف گردیده و برای نمای بیرون ساختمان نیز در گذشته بیشترین کاربری را داشت.اما به دلیل چسبندگی کم آن به ملات و همچنین افزایش ارتفاع ساختمان ها در شهرهای بزرگ،موجب شده تا استفاده از ان در ارتفاع بالای نمای ساختمان خطرناک باشد و تا حدودی استفاده ان در این بخش کم رنگ تر شده است. گرنیت از تنوع رنگ سبز ،مشکی ،قرمز ،پرتقالی و کرم برخوردار است و از برندهای شناخته شده آن نیز می توان به نهبندان،زاهدان،نطنز ،مروارید مشهد ،یزد و زنجان اشاره ای داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان : 
0913-932-1409

تماس با ما