لودینگ

مشخصات سنگ ساختمانی خوب چیست

سنگ های ساختمانی به عنوان یکی از پر استفاده ترین و کاربردی ترین متریال های ساختمانی در صنعت ساخت وساز است و به موازات آن،اهمیت ویژه ای دارد که به مشخصات سنگ ساختمانی خوب توجه ویژه ای گردد و ما نیز در این بخش قصد داریم تا به صورت جزئی تر به بررسی این مسئله بپردازیم. سنگ ها بر اساس نوع کاربری که در فضای داخلی و بیرونی ساختمان دارند به نسبت از خصوصیات کیفی مرتبطی نیز برخوردار می باشند که بر اساس نوع کاربری به شرح این خصوصیات پرداخته ایم.

سنگ ساختمانی خوب

سنگ ساختمانی خوب برای نمای بیرون

سنگ ساختمانی در نمای بیرونی ساختمان با توجه به قرار گرفتن مستقیم در برابر تابش نور خورشید، باران، برف، یخ زدگی، گرما و … باید از بالاترین درجه مقاومت برخوردار باشد. از به کار گرفتن سنگ ساختمانی با رگه های زیاد خودداری کنید زیرا در فصل زمستان و بارش باران و برف منجر خواهد شد تا دچار یخ زدگی گردد و به مرور زمان سنگ دچار ریزش و خالی شدن گردد. پس سنگ ساختمانی خوب برای نمای بیرون ساختمان باید:

 • از بالاترین مقاومت در برابر باران های اسیدی برخوردار باشد.
 • حداقل جذب آب داشته باشد.
 • ماندگاری رنگ به مرور زمان بر اثر تابش نور خورشید
 • مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی
 • چسبندگی بالا به ملات جهت عدم ریزش در ارتفاع

سنگ ساختمانی خوب برای نمای داخل

نمای داخلی ساختمان به بخش های مختلفی دسته بندی می شود که در این بین می توان به فضاهای پارکینگ، راه پله، کف ساختمان، حمام وآشپزخانه و سرویس بهداشتی اشاره کرد. سنگی که برای راه پله استفاده می شود باید از بالاترین مقاومت در برابر ضربه و سایش برخوردار باشد زیرا نسبتا دارای تردد بالایی است که در بخش مربوطه به بهترین سنگ پله به شرح کامل آن پرداخته ایم.

شاید اشتراک سنگی که در بخش های مختلف داخلی ساختمان استفاده می شود در این باشد که نسبتا درصد جذب آب زیاد اهمیتی نداشته و همچنین به دلیل عدم تابش مستقیم نور خورشید می توان این فاکتور را نیز حذف کرد و ما به ترتیب در بخش های مربوطه به سنگ کف ساختمان، به توضیح خصوصیات کیفی جهت انتخاب سنگ مناسب برای این نوع کاربری نیز پرداخته ایم. پس برای انتخاب سنگ مناسب باید ویژگی های منحصر به فرد سنگ و همچنین نوع کاربری آن توجه ویژه ای شود. برای نمونه استفاده از سنگ مرمریت در بخش هایی که فضای بیرونی قرار دارند و بارندگی و یخبندان در آن مکان ها هست، کاملا اشتباه بوده زیرا به مرور زمان کیفیت خود را از دست داده و شما به اجبار باید سنگ کار رفته را تعویض کنید.

2 پاسخ به “مشخصات سنگ ساختمانی خوب چیست”

 1. شهبازی گفت:

  مشخصات سنگ ساختمانی مرغوب جهت کاربری در راه پله یک ساختمان تجاری را شرح دهید.

  • مدیر سایت گفت:

   مهمترین خصوصیات برای سنگ پله یک ساختمان تجاری عبارت است از: استحکام و دوام، عدم جذب آب و لکه ،ماندگاری کیفیت به مرور زمان و همخوانی رنگ و طرح با استانداردهای آن ساختمان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان : 
0913-932-1409

تماس با ما