لودینگ

انتخاب بهترین و مناسبترین سنگ برای نمای ساختمان

یکی از چالش هایی که همواره بسیاری از پیمانکاران با آن مواجه هستند مسئله انتخاب مناسبترین سنگ برای نمای ساختمان است. ابتدایی ترین و حتی از لحاظ قدمت و تجربه، اولین وظیفه ای که سنگ ساختمانی برای نما عهده دار است، حفاظت است. انسانها از قدیم همواره در جهت حفاظت از عوامل جوی و اقلیمی فضایی به نام خانه را برای خود ایجاد کردند. عدم وجود محفظه در ساختمان ، جلوی باد، باران، گرما و سرما را می گرفت ولی ساختمان را از نور و تهویه لازم محروم می کرد و در نتیجه نیاز به پوسته دیگری به نام نما جهت حفاظت بیشتر ساختمان به وجود آمد. پس نما ساختمان ابتدا باید دارای خصوصیاتی از قبیل: عایق صوتی، عایق حرارتی، مقاوم در برابر ضربه، مقاوم در برابر آتش سوزی، مقاوم در برابر ریزش و … باشد.

انتخاب بهترین سنگ برای نما ساختمان با توجه به نوع شرایط آب و هوایی منطقه می تواند متفاوت باشد. برای نمونه متریال های ساختمانی که در شهرهای بزرگ و صنعتی به کار می رود نسبت به شهرهای کوچک می تواند متفاوت باشد. برای نمونه بسیاری از سنگ های ساختمانی در برابر باران های اسیدی آسیب خواهند دید و کاملا برای انتخاب آنها،دقت لازم باید صورت گیرد. سنگ ساختمانی مورد استفاده برای نما باید در برابر شرایط آب و هوایی مقاوم باشد، عایق حرارتی و صوتی، جذب آب پایین، ماندگاری رنگ و سایر خصوصیات وابسته که به ترتیب به بررسی آنها خواهیم پرداخت. یکی از سنگ های مطرح برای این بخش، سنگ تراورتن است. این سنگ به دلیل داشتن حفره هایی بر روی سطح خود از جذب ملات بالایی برخوردار بوده و قدرت چسبندگی نیز در آن افزایش یافته است و همچنین اکثریت سنگ های تراورتن در برابر شرایط آب و هوایی کاملا مقاوم بوده و از نظر تجربه کاربری نیز آزمایشات خود را کاملا پس داده است. البته ما در بخش مربوط به بهترین سنگ تراورتن برای نمای ساختمان به بررسی آن به صورت کامل پرداخته ایم.

در رابطه با انتخاب بهترین سنگ نما باید به فاکتور قیمت و کیفیت نیز توجه کنید. برای مثال تصور کنید که قصد دارید از سنگ تراورتن با رنگ کرم برای نما ساختمان خود استفاده کنید و بودجه محدودی دارید. گزینه های متعددی در تراورتن های کرم رنگ وجود دارد ولی به نسبت قیمت تراورتن کرم یزد با توجه به کیفتی که دارد، برای شما بهترین سنگ نما میشود.

سنگ مناسب بعدی برای نما ساختمان،سنگ های چینی است.این نوع سنگ ها از حداقل جذب آب برخوردار بوده و در برابر شرایط آب و هوایی نیز کاملا مقاوم هستند.شاید تنها نقاط ضعف آن نسبت به تراورتن را می توان در چسبندگی ضعیف تر و تنوع رنگ کمتر جویا شد و همین علل موجب شده چینی نسبت به تراورتن از کاربری کمتری برای نما ساختمان در این سال ها برخوردار گردد.در این بین می توان به سنگ گرانیت نیز اشاره کرد. البته اکثریت کاربران با کاربری گرانیت در نمای ساختمان آشنایی دارند و نقطه ضعفی که اکثریت با آن موافق هستند در عدم چسبندگی این سنگ به نما و خطراتی که در اثر جداشدن از ارتفاع بالا نما پدید خواهد آورد و همین دلیل موجب شده استفاده از گرانیت در نمای ساختمان سال به سال کم رنگ تر گردد. آیا برای برطرف سازی این نواقص چاره ای وجود ندارد.

سنگ های لایمستون نیز در این سالها در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. علت اصلی روی آوردن ساختمان سازها به این نوع سنگ ها در نما را می توان در گران شدن سنگ های تراورتن با زمینه مشابه جویا شد. از معایب اصلی این قبیل از سنگها می توان به جذب بالای آب اشاره کرد، البته با استفاده از مواد نانو تا حدودی از این نواقص کاسته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان : 
0913-932-1409

تماس با ما