لودینگ

عوامل تاثیر گذار بر قیمت سنگ ساختمانی

در این بخش قصد داریم تا به بررسی آن دسته از عواملی بپردازیم که به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر قیمت سنگ ساختمانی تاثیر گذار می باشند. می توان به کارایی ماشین آلات و کارایی آنها در معادن اشاره کرد که بر قیمت سنگ خام به صورت مستقیم تاثیر گذار است. با توجه به قرار گرفتن کارخانه این گروه در اصفهان، بررسی های صورت گرفته از قیمت سنگ ساختمانی در اصفهان میباشد. البته در معدن یک سری پارامتر غیر مستقیم را نیز می توان بیان کرد که عبارت انداز :

  • امکان ایجاد و نصب دستگاههای شمش بری در معدن یا در مکان های نزدیک آن جهت برش سنگ های کوچک و ناقواره
  • ایجاد انگیزه در افراد مرتبط برای سرمایه گذاری در معادن جهت بخش فرآوری ضایعات معدنی همچون تولید سنگفرش و یا جدول
  • عدم بررسی امکان سنجی معدن از نظر توان کوپ دهی در شکل های مختلف از جمله اره ای، تک کوپ، دو کوپ و چند کوپ و اکثریت معادن در ایران به دنبال برش سنگ به صورت تک کوپ با هر میزان ضایعات می باشند و این در حالی است که در بسیاری از معادن دنیا، یافت سنگ کوپ در ابعاد 3 متر و ارتفاع 180 سانتی متر نه تنها آسان نبوده بلکه امکان انجام شدن آن بسیار ضعیف است. اگر این طرز فکر در معادن اصلاح شود قطعا در قیمت سنگ ساختمانی تاثیر مستقیم خواهد داشت.
عوامل تاثیر گذار بر قیمت سنگ ساختمانی

باید به این نکته توجه داشته باشید که متاسفانه یکی از عوامل کاهش یا افزایش قیمت سنگ ساختمانی، مرتبط به موقعیت جغرافیایی کارخانه ها است. در ایران به این موضوع توجه نشده و سرمایه گذاران تمایل به احداث کارخانه سنگبری در شهرک های صنعتی نزدیک به بازار و یا محل اقامت خود دارند. اگر بررسی در کشورهای مطرح در زمینه تولید سنگ ساختمانی در دنیا داشته باشید، متوجه خواهید شد که آنها در حال کاهش هزینه انتقال کوپ از معادن به کارخانه ها می باشند تا از این طریق به کاهش قیمت سنگ ساختمانی پرداخته و بر این اساس بر رقابت در بازارهای جهانی بپردازند.

موضوع مرتبط: سنگهای تراورتن یکی از کاربردی ترین سنگ های ساختمانی در صنعت ساخت و ساز ایران است و پارامترها و عوامل متعددی را می توان بر قیمت سنگ تراورتن تاثیر گذار دانست. می توانید جهت دریافت جزئیات بیشتر به بخش مربوطه مراجعه کنید.

یکی دیگر از عامل های اصلی تاثیر گذار بر قیمت سنگ ساختمانی، وضعیت کیفی و کمی بلوک خام تهیه شده برای کارخانه است که این عامل نیز به معادن مرتبط بوده و نیاز به انجام مطالعات در جهت آموزش استادکاران در جهت برطرف سازی نواقص نام برده دارد. اصولا عدم شناخت نیاز واقعی کارخانه ها و عدم وجود ارتباط تنگاتنگ بین معادن و کارخانه و همچنین عدم شناخت واحدهای تولیدی از پتانسیل واقعی معادن سنگ، موجب می شود که نیاز کارخانه داران بر اساس اصطلاحات تک کوپ و دو کوپ مطرح شود و معیار اصلی جهت انتخاب موپ از معدن توسط کارخانه دار بر اساس قیمت سنگ کوپ انجام می شود.

موضوع مرتبط: مرمریت را نیز می توان به عنوان پرتقاضاترین سنگ جهت استفاده در نمای داخلی ساختمان در این چند سال به شمار آورد و پارامترهای متعددی را می توان بر قیمت سنگ مرمریت تاثیر گذار دانست که در بخش مربوطه به آنها اشاره گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان : 
0913-932-1409

تماس با ما